PANEL, CSEMPE, FA VAGY TALÁN VALAMI MÁS? PADLÓANYAGOK ÖSSZEHASONLÍTÁSA

A 80-as években és a 90-es évek elején a linóleum, a szőnyegek és a csempe volt a király a lakásokban. Manapság már sokkal szélesebb a választék és válogathat csempék, kövek, panelek, szőnyegek és anyagok közül is…. úgy, mintha más anyagok lennének.

A választást azonban nem segítik a webről származó információk, amelyek gyakran ellentmondásosak, hiányosak vagy nem engednek következtetéseket levonni.

Megpróbáltuk ezt az útmutatót másabbá tenni, és a választást könnyebbé tenni, és nem nehezebbé. Ezért a padlóburkoló anyagok összehasonlítása mellett a végén talál még néhány tippünket, amelyek segítenek a megfelelő választásban.

Padlópanelek

A lengyel otthonokban a legnépszerűbb padlóburkolatok kétségtelenül a panelek. 3 fő típusuk van: laminált, vinil és parafa. Bár néha a többrétegű táblákat a 4. típusnak tekintik.

A panelek különböző anyagokat, például fát vagy követ utánozhatnak, és eltérő textúrájúak és mintázatúak lehetnek. Ezenkívül könnyen kezelhetők és UV-állóak.

A panelek kopási osztálya szerint vannak felosztva. Kétféleképpen jelölhető – AC1-től AC5-ig vagy 2 számjeggyel. Házhoz vagy lakáshoz megfelelőek:

31 / AC3 – jól működik azokban a helyiségekben, ahol puha lábbeliben járunk

32 / AC4 – alkalmas a ház minden típusú helyiségébe

33 / AC5 – a legmagasabb kopási osztály – kemény cipőben járhat az ilyen paneleken.

Laminált panelek

A laminált panelek rendkívül népszerűek, és minden épületboltban és nagykereskedésben beszerezhetők.

A legfontosabb tudnivalók ezekről a panelekről:

  1. A panelek más anyagoknak tűnhetnek – különböznek a fát vagy követ utánzó nyomtatásban
  2. Nincsenek teljesen vízálló laminált panelek, ezért egyik sem lesz alkalmas a fürdőszobába. Vásárolhat azonban olyan paneleket, amelyek jobban bírják a vízzel való érintkezést, és a konyhában is használhatók.
  3. Az olcsóbb laminált panelek alsó oldala általában MDF forgácslapból készül, ami miatt a vízzel való hosszan tartó érintkezés után erősen megduzzad és deformálódik.
  4. Konyhákban a HDF alapú panelek megfelelőek lesznek, az élek további nedvesség elleni védelmével és legfeljebb 5% “duzzadási” osztályukkal. Ez azt jelenti, hogy 24 órás merítés után a panel legfeljebb 5%-kal kitágul.
  5. A legnépszerűbb panelek 8 mm vastagok, de a piacon találhatunk 6, 7, 10, 12 és akár 14 mm-es paneleket is. Minél vastagabb a laminált panel, annál keményebb, annál kevésbé deformálódik, és ennek eredményeként jobban álcázza a padló egyenetlenségeit. Emiatt egyesek vastag paneleket választanak az egyenetlen padlójú helyiségekbe való beépítéshez.
  6. A legtöbb laminált panel nem alkalmas padlófűtésre. Érdemes azonban megnézni a gyártó jelöléseit.
  7. A panelek nagyon gyengén csillapítják a hangokat, például a kemény talpú cipőben való járást vagy a gyermekjátékok csörömpölését. Ezért nagyon fontos, hogy jó hangszigetelést helyezzenek el alájuk.
  8. A sötét laminált panel sérülései általában jól láthatóak a laminátum alatti világos hátlap miatt.
  9. A karcos panel javítása magában foglalja a karcolás speciálisan kiválasztott színű viasszal történő kitöltését. Az eredmény azonban nem biztos, hogy kielégítő.
  10. Ha ki kell cserélni egy “tollas” szerelésű laminált panelt, akkor szét kell szerelni a padlót a faltól a sérült panelig.
  11. A laminált panelek vonzzák a port, ami fontos lehet azok számára, akik sötét színű laminátumot választanak.

Vinil panelek

Egy másik típusú panel, a vinil panelek egyre népszerűbbek a piacokon. És jó okkal.

3 féle vinil panel található a piacon – hátlap nélkül, vékony parafa hátlappal és vastag parafa és HDF hátlappal.

  1. Az alátét nélküli panelek általában legfeljebb 5 mm vastagok, vízállóak és padlófűtésre is alkalmasak.
  2. A parafa alátéttel ellátott panelek nem igényelnek további alátámasztást, és rugalmasabbnak tűnnek a láb alatt. Ezek is teljesen vízállóak.
  3. A HDF-lemez formájú vastag hátlappal és kétrétegű parafával ellátott panelek megegyeznek a laminált panelekkel, de más burkolattal. Az ilyen panelek vastagsága akár 10,5 mm is lehet, de a HDF alkalmazása miatt nem ajánlottak padlófűtéshez és nem vízállóak. Ezért nem szabad fürdőszobákban használni, ahol fennáll a veszélye annak, hogy állandóan vízzel érintkeznek. Sikeresen használhatók azonban konyhákban és más helyiségekben, ahol a vízzel való érintkezés alkalmi és rövid ideig tart.

Mit érdemes tudni róluk?

  1. A vinil panelek felszerelése történhet tollal, pattintással vagy ragasztóval.
  2. Az alátét nélküli és vékony parafa hátlappal ellátott vinil panelek rugalmasak, és csak tapétavágó kell a levágásukhoz.
  3. Sokféle mintával készülnek – könnyen találhat olyan paneleket, amelyek textúrájukkal is fát, követ vagy csempét imitálnak (mintázattal is). Érdekességként érdemes megemlíteni, hogy a fa motívumú panelek deszka alakúak, míg a kőedényre vagy kőre emlékeztetők téglalap vagy négyzet alakúak.
  4. Könnyen tisztán tarthatók – nem villanyoznak fel, így nem vonzzák a port, könnyen eltávolítható róluk a szennyeződés
  5. A laminált panelekhez képest nehezebb láthatóan megkarcolni őket, mert vastagabb a kopásvédő réteg
  6. A vinil panelek lefektethetők például régi csempékre vagy panelekre anélkül, hogy el kellene távolítani őket – ami csökkenti a költségeket és megnöveli a szerelési sebességet.
  7. Ha ragasztóra fektetjük, eltekinthetünk a tágulási réstől, ami különösen nagy felületeken előnyös az esztétika szempontjából.
  8. A panelek vékony alapozó nélkül vagy bevonattal történő lerakása előtt a felületet tökéletesen le kell simítani
  9. A karcok eltávolítása ugyanúgy történik, mint a laminált paneleknél
  10. A laminált panelekkel ellentétben a vinil panelek nem vonzzák magukhoz a port, így allergiabarátak.

Parafa panelek

Ha padlóburkolatra gondolunk, a parafa ritkán jut eszünkbe. Leggyakrabban azt képzeljük, hogy rugalmassága miatt deformálódik a bútorok alatt, és szivacsos szerkezete felszívja a vizet.

Semmi sem állhat távolabb az igazságtól.

A parafa vízálló és ellenáll a gombáknak és a penésznek is, így konyhákba és fürdőszobákba is alkalmas. Emellett természetes tulajdonsága, hogy deformáció után visszanyeri természetes formáját, így a konyhabútortól nem lehet rajta horpadásokat látni.

Ezenkívül parafa panelek:

  1. természetesek
  2. nem vonzzák magukhoz a port, így allergiabarátak
  3. kiváló hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek
  4. bevonható egy lakk- vagy vinil réteggel (úgynevezett parafa hátlapú vinyl panel), amely megvédi a parafát a kopástól
  5. A lakkal bevont panelek esetében ezt időnként szükséges pótolni, hogy elkerüljük a felület teljes eltávolítását (a természetes parafa réteg széteshet). Ezért a legjobb eltávolítani a régi lakkréteget, és újat felvinni.
  6. A parafa panelek jól szigetelik a hőt, így tapintásra melegek és kellemes járást biztosítanak a fürdőszobában
  7. A magas hőszigetelés miatt a parafa panelek egy része csak víz padlófűtésre alkalmas. Itt további információkat találhat erről a témáról
  8. A bakelit panelek sérüléseit valószínűleg nem lehet megjavítani, csak cserélje ki a panelt

Padlólapok

Egy másik népszerű padlóburkolat a padlólap.

A legnépszerűbb csempetípusok közé tartozik a kőedény és a terrakotta. Mindkettőt nagy tartósság és nagyon jó hővezetés jellemzi (padlófűtéshez kiválóan alkalmasak, de kikapcsolt fűtésnél kellemetlenül hidegek lehetnek – főleg erkélyajtóknál). A kettő közül azonban a porcelán kőedénynek van valamivel jobb paraméterei, ami miatt népszerűbb.

Mindazonáltal, függetlenül attól, hogy melyik anyag mellett dönt, egy adott gyártó csempéinek kiválasztásakor nagyon oda kell figyelni a paramétereikre. A típustól függően tartósság, kopásállóság, szennyeződés- vagy nedvességállóság tekintetében különböznek egymástól.

Csiszolóképesség

A csempe koptatóképességét tekintve 5 típusra oszthatók, de ezek közül csak 3 alkalmas konyhába.

  1. PEI 1 – ezek nagyon nagy kopóképességű csempék, és nem alkalmasak padlóra. Sokkal jobb a falra tenni őket
  2. PEI 2 – az ilyen típusú csempe nagy kopóképessége miatt csak nagyon ritkán használt területeken lehet padlóra fektetni
  3. PEI 3 – az ebbe a kopásállósági osztályba tartozó csempe olyan helyiségekben használható, ahol puha cipőben vagy mezítláb járunk (például a fürdőszobában).
  4. PEI 4 – az ilyen csempe a lakás minden szobájához alkalmas
  5. PEI 5 – a legmagasabb kopásállósági osztályú csempék használhatók középületekben és olyan helyeken, ahol kemény cipőben járunk, például folyosókon. Lehet rajtuk cipőben járni, kocsit vezetni és padlómosóval tisztítani.

Nedvlszívódás

A nedvszívó képesség azt a vízmennyiséget jelenti, amelyet egy csempe képes felvenni, és ezt a csomagoláson lévő E betű jelzi.

A gyártók azt javasolják, hogy az E=3% vagy 6%, azaz alacsony vagy közepes nedvszívó képességű csempét a padlóra, míg a magas nedvszívóképességet jelző E>10%-os csempét a konyhapult feletti falra helyezzék.

Csúszásgátló

Az R betű a csempék csúszásállóságát jelöli, aminek nedves helyeken R8-nak kell lennie.

A csúszásgátló hatást kétféleképpen lehet elérni – a csempék konvex és homorú mintáival, valamint megfelelő üvegezéssel.

Mázas és natúr porcelán kőedény

A porcelán kőedények mázas és mázatlan változatban is megvásárolhatók (más néven polírozott vagy műszaki kőedény).

A mázatlan burkolólapok fő előnyeként leggyakrabban azt a tényt említik, hogy homogének, és ennek következtében kevésbé láthatóak a repedések és a kisebb sérülések az ilyen csempéken.

A mázas csempéken viszont jól látható a repedés, de jobban ellenállnak a víz és a hőmérséklet hatásainak, és könnyebben tisztíthatók.

Kőpadló

Ha szeretné megőrizni konyháját modern, minimalista stílusban, ugyanakkor megengedheti magának egy drága padlóanyag használatát, akkor a kőpadló az Ön számára ideális.

A legnépszerűbb padlókövek nagy kopásállósággal és nedvességgel szembeni ellenálló képességgel rendelkeznek. A gondozásuk is könnyű, bár egyesek nem szeretik az erős vegyszereket, amelyek árthatnak nekik. Padlófűtéshez is kiválóak (az előnyei és hátrányai megegyeznek a padlólapokéval).

A konyhában használt kövek közül a legnépszerűbb a travertin, a pala és a gránit. Különböző színekben és textúrákban kaphatók, így ha úgy dönt, hogy ilyen padlót választ, akkor könnyen összeillesztheti őket a konyha többi részével.

  1. A gránit a legnépszerűbb kő, amely a konyhákban megtalálható. Ellenáll a vegyszereknek, valamint a mechanikai sérüléseknek és a nedvességnek. Könnyen kezelhető, és ideális olyan helyiségekben, mint a fürdőszoba és a konyha.
  2. A pala sav- és vízálló kő, sokféle színben és árnyalatban találkozhatunk vele – a feketétől a rozsdáig, szürkén vagy zöldig. Mind a padlóra, mind a falra fektethető – mellesleg nem csak a konyhában. Egyes palák természetes hullámos textúrájúak, ami növeli a csúszásgátló tulajdonságaikat.
  3. A travertin egy nagyon elegáns homokszínű kő, amely antik megjelenést kölcsönöz a padlónak. Kopásálló, de nem ideális anyag. Impregnálást igényel, mivel érdes felülete felszívja a nedvességet – így nem alkalmas fürdőszobákba.

Mi a helyzet a márvánnyal?

A márvány gyönyörű kő, de ha padlón szeretné használni, akkor tisztában kell lennie a hátrányaival.

A legsúlyosabb az, hogy a márvány használat közben elhomályosodik – ez csak újrapolírozással javítható.

Ráadásul a travertinhez hasonlóan a márvány is felszívja a nedvességet, ezért rendszeresen kell kezelni – így ellenáll a víznek, az élelmiszersavaknak és a zsírnak. A tisztításhoz azonban érdemes erre a célra kialakított tisztítószereket használni.

Fa padlózat

A természetes fa kellemes mikroklímát teremt a helyiségben, meleg tapintású, és sokak szerint a legjobb választás padlóburkolathoz.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fa (tömör vagy falapok formájában, többrétegű) minden helyiségben ideális és megfelelő.

Az igazság az, hogy a fára vigyázni kell, padlófűtéssel és páratartalmú helyiségekben nem nagyon működik. Mindkét esetben csak kiválasztott fafajták látják el a feladatot.

Ezért, ha úgy dönt, hogy fát használ a konyhában vagy a fürdőszobában, akkor fektesse le a padlót azzal a fajjal, amely a legjobban bírja.

Tömör fa

Konyhákba és fürdőszobákba a szakemberek egzotikus fajtákat ajánlanak, pl.

  1. jatoba (Közép- és Dél-Amerikából),
  2. merbau (Óceánia és Dél-Ázsia trópusi erdőiből)
  3. vagy afzélia (Afrikából, trópusi erdőkből).

A legnagyobb keménységük van – 71, 48 és 41 megapascal, így kevésbé zsugorodnak, és jobban ellenállnak a vízzel való érintkezésnek.

Az európai fajok közül a vörös tölgy vagy a bükk használható, de kisebb keménységük miatt (37 MPa) a legjobb, ha a konyhában legfeljebb a kibélelésnél állunk meg.

Azonban a keménységi foktól függetlenül minden fafajtát megfelelően impregnálni kell, a hézagokat, éleket védeni kell, hogy ne kerüljön be nedvesség.

Már a padló vásárlásakor érdemes átgondolni az impregnálószer kiválasztását. Két típus ajánlott – olajviasz és lakk.

  • Az olajviasz mélyen behatol a fa szerkezetébe, és természetes anyag, amely nem befolyásolja hátrányosan a lakás mikroklímáját, ami rendkívül fontos az allergiások számára. Az így védett padló azonban éves impregnálást igényel.
  • A lakk viszont vegyszer, ami nem kedvez az allergiás háztartásoknak, viszont tartósabb és gazdaságosabb a napi ápolásban. A felújítás azonban több munkát igényel, mivel a padlót le kell kaparni, mielőtt új lakkréteg kerül felhordásra.

Többrétegű deszka/fa panelek

A klasszikus fa deszkák mellett megkülönböztetünk többrétegű deszkákat is, amelyeket gyakran fapanelnek is neveznek.

Az ilyen deszkák 2 vagy 3 réteg vékony deszkából állnak. Ezeket pedig olajozással vagy ismételt UV-keményítéssel történő lakkozással védik. Ezáltal jobban ellenállnak a víznek, és kevésbé hajlamosak a kidudorodásra, mint a hagyományos deszkák.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden többrétegű tábla használható a konyhában vagy a fürdőszobában. Fontos figyelni a gyártó jelöléseire és az anyagokra, amelyekből az egyes rétegek készülnek. A konyhába (sőt néhány esetben a fürdőszobába is) csak azokat lehet sikeresen beépíteni, amelyek 3 réteggel vízállóbbak (lásd fentebb a “tömörfa” című részt).

Ha viszont padlófűtésről van szó, akkor a legjobb olyan paneleket használni, amelyekben a gyártó deklarálja az ilyen fűtéssel történő alkalmazás lehetőségét. Erre a legalkalmasabb az akác, a tölgy, a afzélia, a jatoba, az iroko, a merbau és a tíkfa, amely alacsony zsugorodásukkal jár együtt.

Különbségek a tömör és többrétegű fa deszka között

 

Tömör fa Többrétegű fa
Hosszan tartó vízzel szembeni ellenállás A fától függ. Ügyeljen a gyártó jelzéseire A farétegtől és a védelemtől függ. Ügyeljen a gyártó jelzéseire.
Alkalmasak-e padlófűtésre Nem Gyenge (minél vékonyabb, annál jobb)
Szerelési mód Ragasztás Ragasztás vagy úszó telepítés
Frissítés Többféle csiszolás lehetséges Csiszolás csak ragasztóanyaggal lehetséges, a csiszolások száma a felső réteg vastagságától függően (általában 1-3)
Hangszigetelés Nagyon jó Nagyon jó
UV ellenállás Igen, ha a fa lakkozott Igen, ha a felső réteg lakkozott

 

Szőnyegpadló

A szőnyegek közé tartozik a PVC, a linóleum, a gumi és az 1970-es években népszerű szőnyeg.

Összes szőnyeg:

  • csúszásmentesek (még nedves állapotban is),
  • rengeteg színben és mintában kaphatók.
  • más anyagokat utánozhat (bár nem olyan jól, mint a laminált vagy vinil panelek),
  • viszonylag puhák, így kemény cipőben is jól csillapítják a lépéseket
  • tapintásra melegek
  • nehéz bútorok alatt deformálódnak
  • beleállhat a konyhapultról leejtett kés pengéje

És mik a különbségek?

Linóleum

A linóleumot 1863-ban Frederick Walton találta fel. Összetétele természetes, így allergiabarát.

Összetételének köszönhetően az anyag nagyon tartós, karcálló és könnyen tisztán tartható. Ezenkívül antimikrobiális és bakteriosztatikus tulajdonságokkal rendelkezik, így mikroorganizmusok nem fejlődnek ki a felületén. A linóleum ellenáll a magas hőmérsékletnek is.

És a hátránya?

A linóleum nem teljesen ellenáll a nedvességnek, ezért a konyhában csak a gyártói címkével ellátottak használhatók.

A linóleumról itt olvashat bővebben.

PVC rugalmas padló

A linóleummal ellentétben a PVC padló nem természetes termék, de olcsóbb és teljesen vízálló.

Ugyanakkor érzékeny a magas hőmérsékletre, így a konyhába fröccsenő olaj nyomokat hagyhat rajta. Itt azonban érdemes odafigyelni a gyártó által adott jelölésekre, mert egyes PVC szőnyegek jobban bírják a magas hőmérsékletet.

A rugalmas szőnyeg szerkezetéből adódóan homogénre és heterogénre (többrétegűre) osztjuk.

  1. A homogén szőnyegek leggyakrabban középületekben találhatók meg, mert rendkívül ellenállnak a kopásnak és a mechanikai sérüléseknek, de nem csillapítják a hangot, az alsó réteg hiánya miatt.
  2. A többrétegű szőnyegek több rétegből állnak, különböző összetételűek, és alkalmasak például konyhákba, bár a ház minden helyiségében sikeresen használhatók.

A legnagyobb kopásállósággal rendelkeznek a 3,5 mm-nél nagyobb kopóréteg vastagságú szőnyegek. Konyhákba különösen ajánlott a kiegészítő csúszásgátló réteggel ellátottak.

Gumi padló

A gumiszőnyegek, akárcsak a linóleum, természetes anyagokból készülnek. Kiválóan ellenállnak a kopásnak, sérüléseknek és szennyeződéseknek, ezért gyakran használják középületekben és közlekedési eszközökben.

Ilyen szőnyeg kiválasztásakor ügyeljen arra, hogy poliuretán réteggel van-e bevonva. Csiszoló hatású, és a felfrissítéshez a semmiből kell felvinni.

Építészeti betonpadló

A betonpadló furcsa megoldásnak tűnhet, de egyre népszerűbb a modern konyhákban.

Az ilyen padlóburkolatok legfontosabb árai:

  1. egészében van lefektetve, így nincsenek hézagok vagy fugák, ahol a por összegyűlik,
  2. ellenáll a mechanikai és vegyi sérüléseknek, a karcolásoknak és a nedvességnek,
  3. a beton vékony rétegben van lerakva (kb. 2-3 mm), így padlófűtéssel is használható,
  4. az ilyen padló nem emeli meg a padló szintjét, így nem kell felemelni az ajtót,
  5. megváltoztathatja a színét (ami szintén nem emeli meg a padló szintjét),
  6. tartós, nem nedvszívó, vegyszerálló, de a festő anyagokkal óvatosan kell bánni, mert a folt megmaradhat,
  7. ezek a padlók epoxi vagy poliészter gyantával vannak bevonva, így a padló csúszásgátló, antisztatikus vagy vegyszerálló tulajdonságokkal rendelkezik

Az anyagtípus kiválasztásakor ügyeljen az EN 206 szabványban említett szilárdsági paraméterekre, valamint a színre, az elszíneződésre és a textúrára.

6 praktikus tipp a legjobb padlóburkolat kiválasztásához

Ha járt már bármely padlóburkolat-üzletben, valószínűleg észrevette, hogy az azonos típusú anyagból készült különböző termékek nagyon eltérő tulajdonságokkal rendelkezhetnek.

Például a laminált padló két modelljének felépítése, kopásállósága vagy nedvszívó képessége eltérő lehet. Ugyanez vonatkozik a padlólapokra, kőre vagy fára is.

Ez nagyon megnehezíti a megfelelő választást.

Van azonban 6 tippünk, amelyek segíthetnek.

  1. Először olvassa el az elérhető anyagok tulajdonságaira vonatkozó általános információkat (azaz a fenti szöveget), és válassza ki az Önnek legmegfelelőbbet.
  2. Menjen el néhány üzletbe, és érintsen meg néhány olyan terméket, amely az Ön számára megfelelő anyagokból készült. Egyesek melegebbnek, mások hidegebbnek tűnhetnek, mások kevésbé, mások pedig kellemesebb tapintásúak. Írja le észrevételeit, hogy ne felejtsen el semmit. Ez később hasznos lesz, mielőtt meghozná a végső döntését.
  3. Nézze meg a gyártók címkéit az anyagjellemzőkre vonatkozóan, és utasítsa el azokat, amelyek nem felelnek meg az Ön követelményeinek. Soha ne áldozza fel a minőséget a megjelenés rovására.
  4. Szerezzen be ugyanarra a termékre vonatkozó véleményeket a különböző üzletekben lévő eladóktól, hogy elkerülje, hogy azok manipulálják őket, akik bónuszt kapnak az eladások összegéből vagy egy márka termékeinek ajánlásából.
  5. Tudja meg, hogy a kiválasztott anyagokat speciális módon kell-e tisztítani, és szükség van-e karbantartásra.
  6. Készítsen képeket a kártyákról, amelyeken az Ön által kedvelt termékek neve szerepel, hogy online véleményeket találjon róluk, amikor hazaér. Keressen olyan emberek véleményét, akik már régóta használják a terméket, és megjegyezhetik annak minőségét és élettartamát.

Ezen kívül még egy fontos dolgot érdemes tudni.

Nos, ha egy bizonyos anyag felkeltette a figyelmét, akkor is rendelje meg, ha sok idő van hátra a felújításra. Ha a gyártónak nincs raktáron a terméke, akkor csak újabb rendelések begyűjtése esetén készíti el. Ilyen esetekben akár 3 hónapot is várnia kell a megrendelésre.

Következtetésképpen

Reméljük, hogy hasznosnak találja ezeket a tippeket a tökéletes padlóburkolat kiválasztásához, amellyel még sok éven át elégedett lesz.

Segített ez a cikk? Vagy elfelejtettünk valamit? Oszd meg meglátásait más olvasókkal, és írjon megjegyzést alább.